New UNC Logo2 Local Gov’t Councillors by Corporation

ARIMA BOROUGH:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 

Arima Central

Arima Northeast

 

Arima West/O’Meara

 

Calvary

Malabar North

Malabar South

Tumpuna

 

 

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 


CHAGUANAS BOROUGH CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Charlieville

Faaiq Mohammed  

 Ph:  467-5595

Cunupia

Vandana Mohit

 Ph: 467-5486

Edinburgh/Longdenville

Enterprise North/Esmeralda

Barry Boodram

Ph: 464-3826

Enterprise South

Whitney Stevenson-Hamlet

Felicity/Endeavour

Wendy Francis

Montrose

Debbie Boodhan

Munroe Road/Caroni Savannah

Adrian Ali

 Ph: 792-6282

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 


COUVA/TABAQUITE/TALPARO REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Balmain/Calcutta #2

Arelene S Solomon-Ramesar

 Ph: 372-2579

Brechin Castle/Esperanza

Gangaram Gopaul

 Ph: 398-6854

California/Point Lisas

Ramchand Rajbal Maraj

 Ph: 354-4093

Caparo/Mamoral

John Lezama

 Ph: 398-4675

Caratal/Tortuga

Jenna-Lee Ramoutar-Ramsaroop

 Ph:

Carli Bay/Calcutta No. 3/McBean

Allan Seepersad 

 Ph: 395-3953

Claxton Bay/Pointe-a-Pierre

Shazeeda Nadia Khan-Mohammed

 Ph: 659-1311

Freeport/Chickland

Anil Baliram

 Ph: 719-4608

Gasparillo/Bonne Aventure

Safraz Naveed Ali 

 Ph: 374-5576

Las Lomas/San Rafael

Balmati Gosyne

 Ph:  788-2999

Longdenville/Talparo

Ryan Rampersad

 Ph:  303-1520

Perseverance/Waterloo

Dubraj Persad

 Ph: 374-6556

Piparo/San Pedro/Tabaquite

Henry Awong

 Ph: 374-5581

St Mary’s/Carlsen Field

Vishan Mohammed 

 Ph:  290-9919

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DIEGO MARTIN REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

Bagatelle/Blue Basin

 

Belle Vue/Boissiere No. 1

Chaguaramas/Point Cumana

Covigne/Rich Plain

Diamond Vale

Glencoe/Goodwood/La Puerta

Moka/Boissiere No 2

Morne Coco/Alyce Glen

Petit Valley/Cocorite

St Lucien/Cameron Hill

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MAYARO/RIO CLARO REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Biche/Charuma

Charleen Jo Moona

Cocal/Mafeking

Renelle Kissoon

Ph: 778-8026

Ecclesville

Shaffik Mohammed

 Ph: 301-2779

Rio Claro North

Hazarie Ramdeen

 Ph: 682-7376

Rio Claro South/Cat’s Hill

David Law

 Ph:

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 


PENAL/DEBE REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Barrackpore West

Nicholas Kanhai

 Ph:  471-0900

Bronte

Brian Noel Julien

 Ph: 736-1014

Debe East/L’esperance/Union Hall

Mohanie Ramnarine

 Ph: 687-1703
Debe South  Purushottam Singh Ph: 744-0459

La Fortune/Debe North

Krishna  Persadsingh

 Ph: 684-8471

Palmiste/Hermitage

Roland Hall

 Ph:  765-6654

Penal

Shanty Boodram

 Ph: 741-0757

Quinam/Morne Diablo

Diptee Ramnath

 Ph: 290-3758

Rochard/Barrackpore East

Kheymwetti Chulan

 Ph: 366-9956
La Romain Sheldon Lall Ph: 751-5656

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 


POINT FORTIN BOROUGH CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

Contact

Cap De Ville/Fanny Village

Egypt

Hollywood

New Village

Newlands/Mahaica

Techier/Guapo

 

 

 

ALDERMEN 

 

 

 

 

 

 


PORT OF SPAIN CITY CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

Belmont East

Belmont North and West

Belmont South

East Dry River

Nothern Port of Spain

Southern Port of Spain

St Anns Central

St Anns River South

St James East

St James West

Woodbrook

St Anns River North

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRINCES TOWN REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Ben Lomond/Hardbargain/Williamsville

Alvin Keyree Daniel

 Ph:

Corinth/Cedar Hill

Steve Shawn Premchand

 Ph: 310-4051

Fifth Company

Rafi Mohammed

 Ph: 357-0186

Hindustan/St Mary’s

Michelle Benjamin 

 Ph: 738-9716

Inverness/Princes Town

Deryck Denzyl Mathura

  336-7933

Lengua/Indian Walk

Rajesh Lall

Moruga

Joseph Lorant

 Ph: 395-5377

New Grant/Tableland

Gowrie Narine Roopnarine

 Ph: 357-0153

Reform/Manahambre

Chris A. Hosein

 Ph: 753-6882

St Julien/Princes Town North

Latchmi Narine Ramdhan

Ph: 769-2086

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SAN FERNANDO CITY CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

Cocoyea/Tarouba

Les Efforts East/Cipero

Les Efforts West/La Romain

Rishi Rudra Balramsingh

Marabella East

Kern Phillip H. Ramdin

Marabella South/Vistabella

Marcus Gerard Dominic Girdharie

Marabella West

Mon Repos/Navet

Pleasantville

Springvale/Paradise

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SAN JUAN/LAVENTILLE REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Aranguez /Warner Village

Amit V. Sooknanan

 Ph: 742-6501

Barataria

 

Beetham/Picton

Caledonia/Upper Malick

Febeau/Bourg Mulatress

Maracas Bay/Santa Cruz/La Fillette

Morvant

Petit Bourg/Mt Lambert/Champs Fleurs

San Juan East

San Juan West

St Barbs/Chinapoo

St Ann’s/Cascade/Mon Repos West

Success/Trou Macaque

El Socorro/ Aranguez North

 Racquel Ghany

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SANGRE GRANDE REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Cumuto/Tamana

Anil Deonarine Maharaj

 Ph:

Manzanilla

Kenwyn Clyde Phillip

 Ph:  369-6736

Sangre Grande Northeast

Sangre Grande Northwest

Nassar Hosein

Sangre Grande South

Calvin Seecharan

 Ph:

Valencia East/Toco

Valencia West

Vega De Oropouche

Anil Juteram

 Ph: 685-8476

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 


SIPARIA REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Avocat/San Francique North

Doodnath Mayrhoo

 Ph: 751-3565

Brighton/Vessigny

Cedros

 Shankar Teelucksingh

 Ph: 780-1906

Erin

Mondesir

Deryck Collin Bowrin

 Ph: 462-2469

Otaheite/Rousillac

Javed Mohammed

 Ph: 462-3036

Palo Seco

Siparia East/San Francique South

Romona Teeneal Victor

 Ph:

Siparia West/Fyzabad

Jason Ali

 

 

ALDERMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TUNAPUNA/PIARCO REGIONAL CORPORATION:

Click on electoral district to view MAP

Electoral District:

Name:

 Contact:

Auzonville/Tunapuna

Blanchisseuse/Santa Rosa

Bon Air/Arouca/Cane Farm

Caura/Paradise/Tacarigua

Sookdeo Prakash Bharath

Curepe/Pasea

J-Lynn Roopnarine

 Ph: 484-6877

Carapo

Five Rivers

Kelly Village/Warrenville

Samuel Sankar

 Ph: 358-2131

La Florissante/Lopinot

Macoya/Trincity

Maracas/Santa Margarita

Mausica/Maloney

St Augustine South/Piarco/St Helena

Richard Rampersad

 Ph:

Valsayn/St Joseph

Seema Ramsaran-Augustine

 Ph: 758-6828

Wallerfield/La Horquetta 

 Cleaver/D’abadie

ALDERMEN